Fakulteta za šport
Univerza v Ljubljani
Glavni cilj projekta SUPPORTER je spodbujanje trajnostnih institucionalnih sprememb v izboljšanju enakosti spolov v visokošolskih institucijah s področja športa. Poseben poudarek je na strategijah za preprečevanje spolne neenakosti, pri čemer se v načrtih za enakost spolov (NES; GEP – Gender Equality Plan) upošteva načelo 4I: vključenost (inclusion), inovativnost (innovation), presečnost (intersectionality) in učinkovitost (impactfulness). Nadgradnjo obstoječih institucionalnih načrtov za enakost spolov, kjer bo upoštevano načelo 4I, bomo lahko dosegli s soustvarjanjem in izvajanjem individualnih načrtov, prilagojenih potrebam vsake sodelujoče organizacije.
Načrt Fakultete za šport, Univerze v Ljubljani (UL), vključuje niz temeljnih ukrepov (TU; GA – Ground Actions), ki bodo izvedeni od marca 2024 do junija 2025. Ti ukrepi obravnavajo obvezne in priporočene tematske elemente načrtov za enakost spolov (Horizon Europe guidance on gender equality plans - Publications Office of the EU (europa.eu), ki so premalo obravnavani v obstoječem institucionalnem načrtu enakosti spolov. Prepoznani so bili številni kritični izzivi, vključno z ovirami za angažiranost in sodelovanje pri izvajanju načrtov, kadrovskimi omejitvami in odporom v organizaciji, ter sočasno oblikovani ukrepi za njihovo učinkovito reševanje.
Povzetek temeljnih ukrepov UNI, FŠ
Fakulteta za šport (Fakulteta za šport (uni-lj.si), ki se nahaja v Ljubljani, v Sloveniji, je ena od 26 članic Univerze v Ljubljani. Glavni namen fakultete je izobraževanje diplomantov, ki so sposobni delovati tako na področju športne vzgoje, kineziologije kot športnega treniranja. Fakulteta za šport ponuja dodiplomske, podiplomske in doktorske programe. Načrt za enakost spolov (NES) na Univerzi v Ljubljani trenutno ni podpisan, vendar je bil formalno sprejet na ravni Univerze v Ljubljani. Podrobnosti o načrtu, vključno z informacijami o podpisnikih, so na voljo na uradni spletni strani univerze: Načrt za enakost spolov | Univerza v Ljubljani (uni-lj.si)
Povzetek temeljnih ukrepov UNI, FŠ
Cilji:
- Analiza spolne strukture.
- Analiza sestave vodstvenih organov in komisij.
- Zbiranje podatkov o primerih spolnega nasilja.
- Analiza rezultatov in priprava poročila.
Elementi NES: Obvezno: Zbiranje, analiza in spremljanje podatkov.
Načrt izvajanja:
- Analiza spolne strukture:
- Pridobiti obstoječe podatke o spolni strukturi v vseh študijskih programih (študentje), pri administrativnem osebju, raziskovalcih in pedagoških delavcih. Poudarek je na metodah, pristojnem organu in pogostosti tovrstnih analiz.
- Analizirati podatke, z namenom ugotavljanja spolne strukture med zaposlenimi in študenti/tkami fakultete.
- Ugotoviti pomanjkljivosti v zbranih podatkih in predlagati dopolnitev procesa zbiranja in analize podatkov z novimi področji, ki jih je treba spremljati.
- Analiza spolne strukture vodstvenih organov in komisij:
- Pregledati organizacijske sheme in članstvo v komisijah, da bi ocenili zastopanost spolov v vodstvenih položajih in odločevalskih telesih.
- Ugotoviti morebitne razlike med spoloma v vodstvenih vlogah in članstvu v komisijah.
- Zbiranje podatkov o primerih spolnega nasilja:
- Spremljati število prijavljenih primerov spolnega nasilja, nadlegovanja ali diskriminacije v določenem obdobju (zadnja 3 leta).
- Dokumentirati naravo vsakega incidenta in ukrepe, ki so bili sprejeti kot odziv na zabeležen incident.
- Analiza rezultatov in priprava poročila:
- Pripraviti poročilo, ki povzema ugotovitve o enakosti spolov na fakulteti.
- Načrtovati nadaljnje korake za izboljšanje spolne neenakosti in ozaveščenosti o NES.